Poradnik

Szanowni Państwo Firma Basenylux poleca Wam najwyższej jakości środki w postaci chemii basenowej.

Dzięki naszej chemii basenowej zapewnimy bezpieczeństwo zarówno Państwu jak i Państwa najbliższym. Stosowanie naszych środków jest gwarancją czystej wody  oraz bezpieczeństwa  głównie pod kątem biologicznym.

Chemia do basenu ogrodowego

Szanowni Państwo z poniższego Poradnika dowiecie się, jak pielęgnować wodę w  basenie  ogrodowym, by woda była krystalicznie czysta i pozbawiona mikroorganizmów.

Będziecie zmagali się z zabrudzeniami, regulacją  pH wody i glonami.  Latem w basenie rozwija się cała gama mikroorganizmów – algi, grzyby, bakterie.  Różnymi metodami mogą Państwo likwidować  zabrudzenia wody w basenie (chemią  basenową, fizycznym  czyszczeniem  i  filtrowaniem  wody).  Nie jest to trudne wystarczy nauczyć się kilku rzeczy.

Środki, których będziecie Państwo używali pielęgnując swój basen ogrodowy to  chemikalia.  Prosimy  stosować  je zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach i przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach  z dala od dzieci.

 

JAK  ROZPOCZĄĆ SEZON????

 

1. Wyregulować właściwy poziomu pH wody w basenie

Aby zastosowana przez Państwo chemia basenowa zadziałała podstawą zasadą jest utrzymanie pH wody na odpowiednim poziomie.

Należy napuścić  wodę do basenu i  wyregulować  poziom pH wody, tak by znajdował się w przedziale od 7,0 do 7,4. Wartość tą sprawdza się za pomocą specjalnego urządzenia , jakim jest fotometr do pomiaru pH i chloru w wodzie bądź fotometr do pomiaru pH i tlenu.

Państwa  zadaniem jest pilnować by poziom pH znajdował się w tym przedziale. Osiągniecie  to dzięki dwóm środkom – pH plus i pH minus. Jeżeli potrzebujecie  podnieść  poziom pH – stosujesz pH plus, jeżeli obniżyć – pH minus.

Postaram się wyjaśnić  dlaczego to ważne. Wartość wyższa niż 7,4 obniża działanie środków dezynfekcyjnych i sprzyja rozwojowi glonów. Z kolei  jeżeli wartość jest niższa niż 7,0, metalowe części basenu (drabinki itp.) ulegają korozji.  Wartość pH wpływa też na ludzką skórę - wartości poniżej 7,0 i powyżej 7,4 mogą powodować zaczerwienienia, podrażnienia i reakcje alergiczne.

 

2. Zastosować środki hamujące rozwój  glonów w basenie

Niezmiernie istotne jest, by ograniczyć rozmnażanie się glonów w wodzie.  Zielona woda, śliskie ściany by to zlikwidować używamy  środka przeciwko rozwojowi  glonów Algen lub jego silniejszego wariantu – Algen super. Należy czytać etykietę z instrukcją. Z niej dowiecie się  jaką ilość należy rozprowadzić w wodzie wlewając środek bezpośrednio do basenu lub skimmera.  Największy  problem z glonami ma miejsce przede wszystkim gdy woda jest stojąca, dlatego należy zapewnić ciągły obieg wody, aby ograniczyć występowanie glonów. Środki przeciw glonom stosujemy już w momencie nalania wody do basenu. W przypadku pojawienia się dużej ilości glonów zaistnieje jeszcze konieczność czyszczenia ścian basenu  i długotrwałej filtracji.

 

3. Przystąpić do koagulacji mikroskopijnych zanieczyszczeń

W wodzie basenowej znajduje się mnóstwo mikroskopijnych zanieczyszczeń (np. fosforany, mocznik itp.). Muszą przejść koagulację, czyli łączenie w większe, wychwytywane przez filtry skupiska. Żeby to osiągnąć wykorzystujemy specjalny środek koagulacyjny, Flockfix.  Do flokowania mogą użyć Państwo  konewki lub wiaderka (rozpuszczając środek koagulacyjny  w wodzie i rozprowadzając po całej powierzchni wody) lub pływaka. Ważne jest by włączyć  cyrkulację wody i filtrować aż woda stanie się krystalicznie czysta.  Część skoagulowanych zanieczyszczeń może opaść na dno , dlatego warto zaopatrzyć się w podwodny odkurzacz.

 

4. Zdezynfekwać  wodę w basenie

Dezynfekcję wody  wykonuje się to za pomocą łatwo rozpuszczalnych środków opartych o chlor, np. Chemochlor, tabletki Multifunkcyjne (w postaci granulatu lub tabletek). Tabletki wkładamy do skimmera lub pływaka a granulat rozpuszczamy w wiaderku i roztwór wlewamy do skimmera.  Chlor skutecznie zabija bakterie i wyniszcza substancje organiczne, ale pozostawia po sobie ślad, w postaci niechcianych substancji. Można sobie z tym poradzić  regularnym filtrowaniem i stałym dopływem świeżej wody (w przybliżeniu 3% pełnej objętości zbiornika w ciągu tygodnia). Przy pierwszym napełnieniu wody należy zastosować  „szok chlorowy” i stosować go raz na 2-3 tygodni . Po chlorowaniu trzeba odczekać aż zawartość chloru w wodzie spadnie poniżej 0,5 mg/litr lub zastosować pomocniczo Antychlor – dopiero wtedy można się kąpać.

Uwaga! Tabletek ani granulatu nie wrzucamy bezpośrednio do basenu, materiał z którego jest wykonany basen (plastik, folia) ulegnie odbarwieniu.

W niewielkich, prywatnych basenach możemy zastosować dezynfekcję metodę tlenową. Unikniemy wówczas możliwości podrażnień oraz nieprzyjemnego zapachu.  Dezynfekcja wody tlenem jest wskazana  zwłaszcza dla dzieci i osób uczulonych na związki chlorowe. Polega ona na szokowym rozbiciu cząsteczek brudu sprawiając, że woda bardzo szybko zyskuje krystaliczność.  Niestety przy tej metodzie trzeba stosować dodatkowo środki przeciw glonom,  gdyż nie jest w stanie w pełni zapobiegać powstawaniu glonów. Zalety tej metody to z pewnością szybkość działania (już po około godzinie można korzystać z basenu), brak woni chloru i możliwość korzystania z basenu przez osoby uczulone na związki chloru.

 

5. Utrzymać czystość w basenie

Żeby baseny  rozporowe, stelażowe, dmuchane czy gruntowe, pozostały czyste, należy pamiętać o kilku elementach.

Po pierwsze, filtracja!

 

Aby filtracja była skuteczna należy zaopatrzyć się w skimmer basenowy, który będzie wyłapywał z lustra wody największe zanieczyszczenia - liście, gałęzie, robaki. Podłącza się go do pompy filtrującej. Te występują w różnych typach i składają  się z dwóch filtrów – wstępnego i piaskowo-żwirowego. Filtr wstępny  wyłapuje obiekty, które były zbyt drobne dla skimmera (np. włosy), a  piaskowo-żwirowy  zatrzymuje malutkie zabrudzenia unoszące się w wodzie.

Trzeba pamiętać, by co jakiś czas filtry piaskowo-żwirowe opłukać. Poza tym, warto zaopatrzyć się w pokrywę basenu i zakładać ją, kiedy się z niego nie korzysta. Zmniejszy to ilość liści i innych zanieczyszczeń, które dostaną się do wody.

Jak dobrać pompę filtrującą? W ciągu dnia woda powinna przefiltrować się przynajmniej sześciokrotnie. Przykładowo, w basenie o pojemności 6734 litrów, pompa o wydajności 2006 litrów/godz, musi działać ok 3,5 godziny w ciągu dnia. Sklepy i producenci zawsze podają wydajność pompy filtrującej. Zaleca się jednak, by pompy filtrujące do basenów pracowały dłużej – najlepiej włączać je 2 razy dziennie, na 2-4 godziny, w zależności od wielkości basenu. W okresie wysokich temperatur czas ten należy podwoić.

 

Po drugie, kontrolujemy poziom pH wody i wykonujemy „szok chlorowy”!

Sprawdzamy poziom pH wody i w razie czego stosujemy pH plus lub pH minus, raz na 2-3 tygodnie wykonujemy tzw. „szok chlorowy”, czyli chlorowanie ilościami, które są opisane w instrukcji środków. Należy pamiętać o nie kąpaniu się, zanim stężenie chloru nie spadnie poniżej 0,5 mg/litr. Pomoże nam to sprawdzić Fotometr do pomiaru pH i chloru w wodzie.

Po trzecie, czyścimy ręcznie!

Chemia basenowa to nie wszystko – co pewien czas należy też czyścić basen mechanicznie. Pomocne będą różne akcesoria basenowe – podwodne odkurzacze, szczotki i siatki do łowienia zanieczyszczeń z basenu oraz środki czystości do czyszczenia basenu.